Aktualności - Centrum Medyczne Lucyna Andrzej Dymek

ZMIANA GODZIN REJESTRACJI PACJENTÓW

Rejestracja pacjentów "nie na godzinę" (z kolejki): - Strzelce Op. do godziny 16:00 - Zawadzkie do godziny 16:30                          

Czytaj więcej

Nowe jednostki z kręgu alergii

      ZAPALENIE JELITA CIENKIEGO I OKRĘŻNICY WYWOŁANE BIAŁKAMI                                                                POKARMOWYMI FPIES (Food-protein induced entrocolitis ) Zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy indukowane białkiem pokarmowym - jest IgE-niezależną postacią nadwrażliwości na pokarm. Występuje najczęściej u najmłodszych niemowląt poniżej 9 miesiąca życia. Objawy pojawiają się  1-3 godz po spożyciu szkodliwego pokarmu. Obserwuje się gwałtownie przebiegające objawy jelitowe oraz ogólnoustrojową reakcję zapalną. Typowe objawy to: nawracające wymioty występujące po 1-3 godz po spożyciu szkodliwego pokarmu patologiczna senność, bladość, biegunka występująca nieco później  po ok 5-8 godz. W części przypadków jest to biegunka krwista, odwodnienie i hipotermia <36 C. Do najczęstszych  pokarmów wywołujących objawy zapalenia prostnicy i okrężnicy zaliczyć  można: mleko krowie, soja i ryż jak również białko jaja kurzego i drób. Jedynym badaniem i złotym standardem w rozpoznawaniu FPIES jest doustna próba prowokacyjna pokarmem podejrzanym o spowodowanie objawów klinicznych, którą wykonujemy w naszym Centrum  .                 ALERGICZNE ZAPALENIE PROSTNICY I OKRĘŻNICY U NIEMOWLĄT KARMIONYCH                                                 WYŁĄCZNIE PIERSIĄ   AZPO-reakcja zapalna obejmująca odbytnicę oraz  końcowy odcinek esicy o charakterze  nadwrażliwości typu komórkowego. Przyczyną AZPO są białka pokarmowe występujące  w mleku matki.   Głównym objawem  jest krew w kale ( zwykle pojawia się w 2-6 tygodniu, ale pojawić się może już w 1 dobie życia). Utrata krwi jest zwykle niewielka jednak niekiedy może wywołać niedokrwistość, hipoalbuminemię w bardzo rzadkich przypadkach zaburzenia wzrastania.  

Czytaj więcej

Nowy Specjalista

Miło nam poinformować, że od stycznia 2019 roku do naszego grona dołączyła Pani Doktor Liwia Starczewska - Dymek specjalista alergolog, specjalista pulmonolog dziecięcy, specjalista pediatra. Będzie przyjmowała w ramach wizyt prywatnych. Konieczna wcześniejsza rejestracja pacjentów - telefonicznie lub osobiście - na określoną godzinę.  

Czytaj więcej

Przerwy w przyjmowaniu

Rejestracja pacjentów "nie na godzinę" (z kolejki): - Strzelce Op. do godziny 16:00 - Zawadzkie do godziny 16:30                                                      

Czytaj więcej

Polipy nosa

Jeśli masz 18-65 lat życia, nawracającą lub stałą polipowatość nosa znacznie pogarszającą Twą jakość życia to zgłoś się do bezpłatnego programu w naszym Centrum Medycznym w Strzelcach Opolskich. 

Czytaj więcej

Nietolerancja/alergia na niesterydowe leki przeciwzapalne- NLPZ

Nietolerancja/ alergia na NLPZ jest jednym z największych wyzwań diagnostyczno- terapeutycznych współczesnej medycyny.

Czytaj więcej

Testy diagnostyczne IgG w kierunku nadwrażliwości pokarmowej

Ze względu na pojawiające się nieprawdziwe informacje i oferty dotyczące diagnostyki nietolerancji pokarmowych chcemy wskazać iż nie mają one potwierdzenia naukowego. 

Czytaj więcej

Metoda wypłukiwania azotu z użyciem testu wielokrotnego oddechu (LCI/FRC)

Metoda ta pozwala na bardzo wczesne wykrycie zmian w układzie oddechowym w przebiegu takich chorób jak: mukowiscydoza, dysplazja oskrzelowo-płucna, astma oskrzelowa, zarostowe zapalenie pęcherzyków płucnych, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wyniki nie zależą od współpracy pacjenta. Jest to jedno z niewielu badań czynnościowych płuc, które jest możliwe do wykonania przez małe dzieci.  Pozwala również na długofalową ocenę funkcji płuc u tego samego pacjenta 

Czytaj więcej

Nowe urządzenie do diagnostyki układu oddechowego - technika oscylacji wymuszonych (FOT)

Informujemy, że w Centrum Medycznym Lucyna Andrzej Dymek po raz pierwszy w Polsce wprowadzono nowe narzędzie do diagnostyki układu oddechowego - technikę oscylacji wymuszonych (FOT) aparatem Resmon Pro. Badanie może być przeprowadzone także u tych pacjentów, którzy nie potrafią wykonać spirometrii- na przykład u dzieci poniżej 5 roku życia.

Czytaj więcej

Program TVP Opole "Żyjmy zdrowo"pt."Alergeny"25.04.2014r.

Dnia 25.04.2014r. w TVP Opole w programie " Żyjmy Zdrowo" ukazał się reportaż z udziałem Centrum Medycznego Lucyna Andrzej Dymek dotyczący alergii. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu. http://youtu.be/UxNReD0k7v0

Czytaj więcej