Historia
Centrum

Poradnie alergologiczne w Strzelcach Opolskich i Zawadzkiem – O nas 

Historia poradni alergologicznej w Strzelcach Opolskich i Zawadzkiem jest historią zawodową dwojga lekarzy Lucyny i Andrzeja Dymków i historią alergologii w województwie opolskim. W 1987 r. zaistniał Gabinet Laryngologiczny w Strzelcach Opolskich przy ulicy Orzeszkowej 11. W krótkim czasie nastąpiło przekształcenie w Gabinet Laryngologiczno - Pediatryczny. Od początku istnienia podstawowym zainteresowaniem Lucyny i Andrzeja Dymków była alergologia. Lucyna Dymek założyła Poradnię Alergologiczną w ZOZ-ie w Strzelcach Opolskich a Andrzej Dymek Wojewódzką Poradnię Alergologiczną w Opolu.

W 1990 r. powstało Centrum Alergologii w Strzelcach Opolskich na Rynku 13. Od 1990 r. stopniowo wprowadzano wszystkie oprócz testów alergicznych metody diagnostyczne  oraz terapeutyczne  dostępne we współczesnej światowej alergologii.

Osiągnięcia Publikacje

Od początku działalności Centrum, nie zapomniano o pracy naukowej, wygłaszając prace na sympozjach i zjazdach alergologicznych w Polsce i zagranicą.

Lucyna Dymek napisała książkę ,, Zarys diagnostyki alergologicznej wieku rozwojowego", która była rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne dla specjalizujących się lekarzy.

Andrzej Dymek napisał książkę ,, Refluks krtaniowo- gardłowy", która została wydana na rynku polskim i amerykańskim.

Galeria
Zdjęć
Centrum Medyczne Lucyna Andrzej Dymek w Strzelcach Opolskich

W marcu 1999 r. otwarto filię w Zawadzkiem uruchamiając istnienie wielu poradni i zatrudniając lekarzy specjalistów. Uzasadniło to zmianę nazwy na Centrum Medyczne, mimo iż podstawową specjalizacją "firmową" pozostała alergologia.

Przełomową datą w historii Centrum Medycznego była przeprowadzka 15.III.2002 do nowego miejsca działalności, które mieści się w Strzelcach Opolskich w 120-letniej kamienicy. W obu zakładach ( w Strzelcach Opolskich i Zawadzkiem ) pracuje obecnie 4 specjalistów, 10 pielęgniarek.okładki książek, zarys diagnostyki chorób alergicznych wieku rozwojowego i Refluks krtaniowo-gardłowy

Alergolog i Pulmonolog – Centrum Medyczne Lucyna Andrzej Dymek

Głównym obszarem działalności Centrum Medycznego Lucyna Andrzej Dymek jest zapewnienie pacjentom profesjonalnej pomocy w zakresie diagnostyki alergologicznej oraz leczenia chorób alergicznych. Posiadamy dwie placówki w województwie opolskim - w Strzelcach Opolskich i Zawadzkiem, w których na pacjentów czeka zespół medyczny złożony z 10 pielęgniarek oraz 4 lekarzy o różnej specjalizacjach. Znajdą u nas pomoc osoby potrzebujące konsultacji z alergologiem, pulmonologiem, otolaryngologiem, pediatrą, lekarzem medycyny pracy. Zajmujemy się leczeniem dorosłych, jak i dzieci. Nasz zespół posiada odpowiednie umiejętności komunikacyjne w relacjach z najmłodszymi.

Przez lata wypracowaliśmy własny model przyjęć pacjentów w którym uczestniczy aktywnie lekarz specjalista i zespół doświadczonych pielęgniarek- asystentek medycznych wykonujących procedury diagnostyczno-lecznicze z wykorzystaniem najnowszych technologii w naszych specjalizacjach medycznych.

Co nas wyróżnia na rynku usług medycznych ?

1.Zespół medyczny

Lekarz alergolog przyjmuje pacjentów z trzema pielęgniarkami-asystentkami.

2. Sprzęt diagnostyczny:

Nawet najbardziej doświadczony lekarz nie jest w stanie rozwiązać każdego problemu medycznego układu oddechowego wykorzystując tylko tradycyjne narzędzia diagnostyczne ( stetoskop- słuchawki, Rtg płuc).

W naszych ośrodkach dysponujemy kompleksową diagnostyką czynnościową układu oddechowego . Posiadamy dwa bodypletyzmografy, dwa analizatory tlenku azotu w powietrzu wydechowym, dwa analizatory oporów i elastyczności płuc ( FOT- technika oscylacji wymuszonych), kilka spirometrów, analizator wypłukiwania azotu z płuc ( EXHALYSER D), dwa pH- metry, wideolaryngoskopy.

Mamy własną pracownię alergologiczno-immunologiczną prowadzoną przez dyplomowanego analityka. Współpracujemy z renomowanymi laboratoriami w całej Europie.

Wartość katalogowa naszego sprzętu wynosi ponad 1 mln złotych.

Centrum medyczne

Założycielami naszego centrum medycznego są dr Andrzej Dymek – alergolog, otolaryngolog i lekarz medyny pracy oraz dr Lucyna Dymek – alergolog, pulmonolog i pediatra. Kiedy w 1990 roku otwierali Poradnię Alergologiczną w Strzelcach Opolskich, byli już lekarzami z kilkuletnim stażem pracy w publicznych placówkach zdrowotnych, w których doskonalili swoje umiejętności w zakresie alergologii. Dzięki wiedzy zdobytej w trakcie wielu lat pracy naukowej oraz praktyki zawodowej, w krótkim czasie rozszerzyli ofertę poradni o kompletny zestaw nowoczesnych badań alergologicznych zgodnych ze światowymi standardami.

Następnym krokiem w rozwoju działalności było otworzenie drugiego oddziału w położonym nieopodal Zawadzkiem. Ze względu na wprowadzenie usług z zakresu innych specjalności, takich jak pulmonologia czy laryngologia, placówka przekształciła się w centrum medyczne.

Oferta poradni

Nasze poradnie zapewniają pacjentom specjalistyczną i kompleksową ( bez kierowania do innych placówek medycznych) opiekę medyczną. Zajmujemy się leczeniem chorób alergicznych układu oddechowego, przewodu pokarmowego, skóry ,oczu. Prowadzimy dzienny oddział leczenia astmy i POCHP. Przeprowadzamy nowoczesne testy alergiczne wykrywające alergie na pyłki, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pleśnie, pokarmy, leki, metale, gumę, lateks, kosmetyki, konserwanty. W celu określenia znaczenia klinicznego alergenu wykonujemy testy prowokacyjne - skórne, śluzówkowe lub donosowe.

Poza tradycyjnymi metodami stosujemy metody alergologicznej diagnostyki molekularnej .

Na podstawie diagnostyki opracowujemy zindywidualizowaną strategię leczniczą opartą bądź na eliminacji alergenu ze środowiska chorego lub na odczulaniu ( immunoterapii swoistej). Ta metoda leczenia może być prowadzona tylko przez alergologa i prowadzi do znacznego ustąpienia objawów alergii i daje dużą szanse na wyleczenie z alergicznej astmy , nieżytu nosa, spojówek i niektórych postaci atopowego zapalenia skóry.

Od lat prowadzimy diagnostykę i leczenie refluksu krtaniowo- gardłowego oraz ośrodek diagnostyki i leczenia przewlekłego kaszlu.

W ramach laryngologii poza rutynową diagnostyką i leczeniem chorób nosa, uszu, gardła , krtani i narządu równowagi wykonujemy także endoskopowe badanie górnych dróg oddechowych.

Nasze usługi obejmują ponadto kompletny zestaw szczepień przeciw chorobom zakaźnym oraz komplet badań z zakresu medycyny pracy i badań kierowców.