Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to rodzaj diety, która ma na celu leczenie osób dotkniętych alergią lub i nietolerancją pokarmową. Opiera się ona na wykluczeniu jednego lub więcej składników pokarmowych nietolerowanych przez organizm. Dieta tego rodzaju jest jednym z głównych sposób leczenia alergii i nietolerancji pokarmowych.

Kiedy należy zastosować dietę eliminacyjną

Wskazaniem do rozpoczęcia stosowania diety eliminacyjnej są podejrzenia wystąpienia alergii pokarmowych. Wystąpienie tego rodzaju objawów jest ważnym sygnałem dla lekarza, który może zlecić przeprowadzenie odpowiednich badań alergologicznych w celu zidentyfikowania alergenu i następnie zalecić odpowiedni rodzaj diety, z której wykluczone zostają konkretne grupy środków odżywczych.

Tworząc dietę eliminacyjną dla naszych pacjentów, opieramy się na testach alergicznych,  które polegają na  oznaczeniu  przeciwciał sIgE przeciwko całym pokarmom jak  i przeciwko poszczególnym ich składowych tzw  komponentom  alergenowym . Dzięki temu, możemy przygotować dla pacjentów racjonalny, uwzględniający wszystkie składniki odżywcze i bezpieczny program diety.

 

W naszej klinice przeprowadzamy również testy z krwi, które pozwalają oceniać  poziom odporności immunologicznej organizmu oraz zakres i stopień alergii.