Nowe jednostki z kręgu alergii

      ZAPALENIE JELITA CIENKIEGO I OKRĘŻNICY WYWOŁANE BIAŁKAMI           

 

                                                  POKARMOWYMIFPIES (Food-protein induced entrocolitis ) Zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy indukowane białkiem pokarmowym - jest IgE-niezależną postacią nadwrażliwości na pokarm.

Występuje najczęściej u najmłodszych niemowląt poniżej 9 miesiąca życia. Objawy pojawiają się  1-3 godz po spożyciu szkodliwego pokarmu. Obserwuje się gwałtownie przebiegające objawy jelitowe oraz ogólnoustrojową reakcję zapalną.

Typowe objawy to: nawracające wymioty występujące po 1-3 godz po spożyciu szkodliwego pokarmu patologiczna senność, bladość, biegunka występująca nieco później  po ok 5-8 godz. W części przypadków jest to biegunka krwista, odwodnienie i hipotermia <36 C.

Do najczęstszych  pokarmów wywołujących objawy zapalenia prostnicy i okrężnicy zaliczyć  można: mleko krowie, soja i ryż jak również białko jaja kurzego i drób.

Jedynym badaniem i złotym standardem w rozpoznawaniu FPIES jest doustna próba prowokacyjna pokarmem podejrzanym o spowodowanie objawów klinicznych, którą wykonujemy w naszym Centrum  .             

 

 ALERGICZNE ZAPALENIE PROSTNICY I OKRĘŻNICY U NIEMOWLĄT KARMIONYCH

                                                WYŁĄCZNIE PIERSIĄ

 

AZPO-reakcja zapalna obejmująca odbytnicę oraz  końcowy odcinek esicy o charakterze  nadwrażliwości typu komórkowego .Przyczyną AZPO są białka pokarmowe występujące  w mleku matki.

 

Głównym objawem  jest krew w kale ( zwykle pojawia się w 2-6 tygodniu, ale pojawić się może już w 1 dobie życia). Utrata krwi jest zwykle niewielka jednak niekiedy może wywołać niedokrwistość, hipoalbuminemię w bardzo rzadkich przypadkach zaburzenia wzrastania.

 

Wróć